Notu Gizle

~Yılın Favorisi Ödülleri (2015)~

Kazananlar belli oldu!

Tarih Stalin Dönemi (1924-1953)

Bu konu 'Okul Dünyası' forumundadır ve Prncss.. tarafından 2 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. Prncss..

  Prncss..
  Expand Collapse
  Simge ♥
  Emekli

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  14,076
  Konular:
  1,335
  [FONT=&amp]STALİN DÖNEMİ (1924-1953)[/FONT]


  n.  Stalin 1928 tarihinden Sovyet Ekonomisini dev sanayi atılımları ve 5 yıllık kalkınma planları dönemine sokmuştur.
  n.  Sovyetler Birliğinde yapılacak sanayi hamlesiyle beraber kısa sürede gelişmiş kapitalist ülkelerdeki sanayileşme seviyesine çıkılması hedeflenmekteydi.
  n.  Ayrıca Stalin, uluslararası politika sahnesindeki gelişmeleri takip etmekte, ABD ve İngiltere tarafından kollanan Hitler Almanyasının ileride hedefi haline geleceğini öngörerek, sanayi hamlesiyle ilgili “Ya bunu gerçekleştirceğiz, ya da bizi ezecekler” demiştir.
  n.  Stalin ve parti yönetimi merkezi planlamayı hakim kılarak, tüm ekonomiyi devletleştirerek hızlı bir sanayi hamlesi gerçekleştirmiştir.
  n.  Sanayileşme hamlesiyle beraber köylerde zenginleşen ara katmanlara karşı kolektivizasyon hamlesi de beraber yürütülmüştür.
  n.  Hızla sanayileşen ülke II Dünya Savaşına girmiş ve Nazi Almanyasını yenerek Avrupada etkisini artırmağa başlamıştır.
  n.  II Dünya Savaşından sonra dünya Sovyetler Birliği önderliğindeki Doğu Bloku ve Batı Blokunun oluşturduğu bir Soğuk Savaş dönemine girmiştir.
  n.  Stalin’in 1953’de ölümü, 1956’da toplanan 20. Kongre ile yeni bir dönem başlar.
  n.  Soğuk Savaş Döneminde dünyanın en önemli politik aktörlerinden olan Sovyetler Birliğinin ekonomik yapısı büyük ölçüde Stalinin şekillendirdiği gibi olmuştur.
   


  Şunlar da ilginizi çekebilir:

Sayfayı Paylaş